Vizualizáció

A mai alkalommal nem egy szokásos, hétköznapi témával készültem. Ez a vizualizáció.

A versenysportban ma már egy elfogadott tény, hogy azok a sportolók lesznek sikeresek, akik a vizuális képességeiket is fejlesztik.

Egy általános gondolkodásban először magabiztossá válsz, majd egyszercsak észreveszed (sok-sok munka után), hogy hohóó, én magabiztos vagyok! Végre! De jó!

De mi most megfordítjuk a folyamatot.

Először lásd magad magabiztosnak és ezáltal tudsz és válj azzá!

Ilyenkor annyi történik, hogy nem az elme irányít téged, hanem te az elméd.

Gyakorlással ez is lehetséges. Az ismétlésekkel új idegpályákat hozol létre az agyban, a folytonossággal pedig természetessé, rutinossá válik. Mint például biciklizésnél, vagy autóvezetésnél. Ilyenkor eszembe jut, amikor számítógépes tanfolyamon először fogtam egeret a kezembe, egy házat kellett rajzolnom, törekedve, hogy egyenes legyen a fal. Az első fél órában leizzadtam és azt gondoltam, ez nekem sosem fog sikerülni.

Az ismétléssel arra is utalok, hogy a vizualizációnak napi rendszerességgel kell az életed részévé válnia, de ehhez általában 5-10 perc is elég.

Én reggel, ébredés után, még az ágyban gyakorlom, mert a tudatalatti ilyenkor a legfogékonyabb és így egész nap érzem a pozitív hatását.

Ha úgy gondolod neked ez nem fog menni, mert például nem vagy vizuális típus, én mégis azt gondolom, sőt tudom, hogy az vagy.

 

Honnan vagyok ennyire biztos?

 

Aggódtál már szerettedért? Elképzelted, hogy mi történhetne vele? Például a gyerekeddel a mászókán vagy amikor számunkra őrült módon száguldozik a kismotorján? Vagy amikor egy kihívás elött állsz, és győzködöd magad, hogy te ezt biztos nem tudod megcsinálni, egyszerűen képtelen vagy rá…

Igen, ez mind vizualizáció. Nem történt meg, te mégis látod mi történhetne.

A negatív, mint aggódás és pozitív, mint programozás, motiváció között a hormonrendszerünk is különbséget tesz. A pozitív gondolatok endorfint, a negatív gondolatok kortizolt, azaz stresszhormont termelnek. Gondolj bele milyen motivációs erő van benne, ha a sportolók ezzel stimulálják az izmaikat.

 

Te használsz motiváló eszközöket?

 

Kihozod magadból a legjobbat?

 

Csodás napot, Kriszti